Klucze prywatne Bitcoin: wszystko, co musisz wiedzieć

17 lutego 2021
Category: Musisz Wiedzieć

A co, jeśli jutro stracisz wszystkie swoje bitcoiny? Co byś zrobił?

Podkreślę ten punkt:

„Jeśli nie jesteś właścicielem klucza prywatnego, nie jesteś właścicielem swoich bitcoinów.

Tak, dobrze to przeczytałeś.

Nawet najbardziej obeznany z Bitcoinem człowiek mówi:

„Klucz prywatny musi przez cały czas pozostawać tajny, ponieważ ujawnienie go osobom trzecim jest równoznaczne z przekazaniem im kontroli nad bitcoinami zabezpieczonymi tym kluczem. Klucz prywatny musi być również zarchiwizowany i chroniony przed przypadkową utratą, ponieważ jeśli zostanie utracony, nie będzie można go odzyskać, a zabezpieczone przez niego fundusze zostaną na zawsze utracone.

Andreas M. Antonopoulos Mastering Bitcoin: Unlocking Digital Cryptocurrencies

We wcześniejszym przewodniku po portfelach Bitcoin użyłem szeroko dwóch terminów – Adres prywatny (lub klucz) i Adres publiczny (lub klucz) . To właśnie te klucze sprawiają, że Bitcoin jest najbezpieczniejszą i najczęściej używaną kryptowalutą.

Aby zrozumieć klucze prywatne i klucze publiczne, spójrzmy na przykład.

Weź pod uwagę skrzynkę pocztową, do której otrzymujesz pocztę fizyczną.

Posiada unikalny i konkretny numer (adres). Jeśli ktoś musi dostarczyć Ci list, musi znać numer Twojego domu / mieszkania, aby go dostarczyć.

I jako odbiornik, masz p adres rivate (lub klawisza) , aby odblokować skrzynkę pocztową i zbierać swoje rzeczy.

Czy w prawdziwym życiu dajesz klucze komuś nieznanemu?

 • Nie, oczywiście nie.Zawsze śledzisz swój klucz i nie narażasz zawartości skrzynki pocztowej.

  Podobnie, podobnie jak numer twojego domu / mieszkania, każdy w świecie Bitcoin może znać Twój adres publiczny (adres Bitcoin) aby wysłać Ci bitcoiny. Aby odblokować (wydać / wysłać) te bitcoiny, potrzebujesz swojego prywatnego adresu (lub klucza) za który musisz wziąć pełną odpowiedzialność, podobnie jak klucze do skrzynki pocztowej.

  Uważam, że zrozumienie technicznego aspektu kluczy jest ważne, abyś był lepiej poinformowany i wystarczająco wykształcony, aby się nimi zająć.

  W następnej sekcji opowiem o podstawowych aspektach technicznych tych kluczy.

  Co to jest klucz prywatny Bitcoin?

  Klucz prywatny to tajne, alfanumeryczne hasło / liczba używane do wydawania / wysyłania bitcoinów na inny adres Bitcoin. Jest to 256-bitowa liczba wybierana losowo, gdy tylko utworzysz portfel.

  Stopień losowości i niepowtarzalności jest dobrze określony przez funkcje kryptograficzne ze względów bezpieczeństwa.

  Tak wygląda klucz prywatny Bitcoin (zawsze zaczyna się od 5):

  5Kb8kLf9zgWQnogidDA76MzPL6TsZZY36hWXMssSzNydYXYB9KF

  Co to jest adres publiczny (lub klucz)?

  Jest to kolejny alfanumeryczny adres / numer, który jest uzyskiwany z kluczy prywatnych tylko przy użyciu kryptograficznych funkcji matematycznych.

  Niemożliwe jest odtworzenie kodu i dotarcie do klucza prywatnego, z którego został wygenerowany.

  To jest adres używany do publicznego otrzymywania bitcoinów.

  Tak wygląda publiczny adres Bitcoin (zawsze zaczyna się od 1):

  1EHNa6Q4Jz2uvNExL497mE43ikXhwF6kZm

  Ten adres jest zawsze widoczny i nadawany w celu odbierania bitcoinów. Użytkownicy mogą utworzyć tyle adresów publicznych, ile chcą otrzymywać bitcoiny.

  Do czego służą klucze prywatne Bitcoin?

  Klucze prywatne służą do wykonywania nieodwracalnych transakcji. Tak nieodwracalne!

  Są kluczem do wydawania i wysyłania bitcoinów do kogokolwiek i gdziekolwiek. Ta nieodwracalność jest gwarantowana przez podpisy matematyczne, które są powiązane z każdą transakcją za każdym razem, gdy używamy kluczy prywatnych do wysyłania bitcoinów.

  A dla każdej transakcji te podpisy są unikalne, mimo że są generowane z tych samych kluczy prywatnych. Ta cecha sprawia, że niemożliwe do skopiowania. Użytkownik może bez obaw używać tego samego klucza prywatnego wielokrotnie.

  Co więcej, podpisy są matematycznie powiązane z adresami Bitcoin. Ta relacja matematyczna pomaga w potwierdzeniu, że podpisy dotyczą tylko tego konkretnego właściciela konta, który chce przesłać bitcoiny.

  Jak chronimy klucze prywatne?

  W porządku, jeśli nie rozumiesz powyższych kwestii technicznych.

  Nadal możesz używać Bitcoin, o ile przechowujesz klucze prywatne w bezpiecznym miejscu.

  Te klucze cyfrowe mają kluczowe znaczenie dla własności bitcoinów. Te klucze nie są przechowywane w sieci Bitcoin, ale są tworzone i przechowywane przez plik / oprogramowanie (inaczej portfel).

  Portfel przechowuje te klucze. Istnieje wiele rodzajów portfeli, a niektóre umożliwiają przechowywanie i ochronę kluczy prywatnych przez użytkownika.

  Niektórzy przechowują klucz w imieniu użytkownika.

  Zbadałem dla Ciebie każdy rodzaj środków bezpieczeństwa, abyś mógł wybrać najbardziej efektywny portfel zgodnie z Twoimi potrzebami.

  Większość usług oprogramowania portfela internetowego i mobilnego na rynku Bitcoin przechowuje Twój klucz prywatny w Twoim imieniu na swoich serwerach.

  Są przechowywane w zaszyfrowanej formie, którą tylko Ty możesz odszyfrować.

  • Breadwallet
  • CoPayBrzegJaxxBitpieBlockchainW tego rodzaju portfelu twoje klucze są trzymane przez kogoś innego, a jeśli zostanie zhakowany lub skradziony, twoje bitcoiny przepadną. Dlatego podczas korzystania z tych usług należy podjąć dodatkowe środki bezpieczeństwa.

   Portfele na biurko

   Portfele stacjonarne są stosunkowo bezpieczne. W takich portfelach, po zainstalowaniu ich na pulpicie, otrzymasz swój adres Bitcoin i klucz prywatny w pliku do pobrania i zaimportowania.

   Te importowane klucze można zabezpieczyć hasłem i przechowywać na karcie pamięci lub dysku twardym.

   Ale gdy zgubisz plik klucza prywatnego, stracisz bitcoiny.

   Każdy z nich omówię szczegółowo w kolejnych artykułach.

   • Exodus
   • Atomowy Elektron Guarda Oto kilka portfeli Bitcoin na komputery stacjonarne:

    Portfele sprzętowe

    Portfele sprzętowe są w zasadzie elektronicznym wynalazkiem stworzonym do przechowywania kluczy prywatnych offline z dala od podatnego środowiska online, aby nie można ich było zhakować.

    Niektóre portfele sprzętowe są wyposażone w karty zabezpieczające podobne do niektórych kart debetowych w celu weryfikacji transakcji. Niektórzy mają nawet mały cyfrowy ekran do weryfikacji transakcji.

    Są odporne na manipulacje i mają ograniczony interfejs użytkownika. W przypadku zniszczenia urządzenia, o ile masz kod zapasowy, możesz odzyskać swoje klucze i bitcoiny.

    Niektóre z popularnych portfeli sprzętowych to:

    Trezor był pierwszym portfelem sprzętowym, który został uruchomiony od czasu wynalezienia Bitcoina. Jest to małe urządzenie, które można podłączyć za pomocą kabla USB do komputera osobistego. Jego podstawowym celem jest przechowywanie kluczy prywatnych w trybie offline i podpisywanie transakcji.

    Ledger Nano S może być używany nawet na komputerze zainfekowanym złośliwym oprogramowaniem. Posiada dwa przyciski, które należy nacisnąć razem, aby podpisać i potwierdzić transakcję, uniemożliwiając hakerowi użycie.

    Ledger Nano S wymaga również od użytkownika utworzenia kodu PIN podczas konfiguracji. Kod PIN pomaga zapobiegać utracie bitcoinów w przypadku zgubienia Nano S.

    Obsługuje Bitcoin, Ethereum i inne popularne altcoiny oraz łączy się z innymi portfelami oprogramowania, takimi jak MyCelium. Oto kilka filmów, aby dowiedzieć się więcej o Ledger Nano S:

    Portfele papierowe (chłodnia)

    Portfele papierowe to po prostu prywatne klucze Bitcoin wydrukowane na kartce papieru. Może mieć również wydrukowany adres publiczny Bitcoin, ale niekoniecznie. Portfele papierowe to skuteczny sposób przechowywania kluczy prywatnych Bitcoin w trybie offline.

    Chronią użytkownika przed potencjalną kradzieżą lub nieszczęściem z komputerem stacjonarnym lub urządzeniami mobilnymi.

    Tego rodzaju portfele są również nazywane „chłodnymi magazynami, ponieważ klucze są generowane offline i nigdy nie są przechowywane online ani na komputerze.

    Możesz zrobić swój portfel papierowy z bitaddress.org , która jest stroną HTML przeznaczoną specjalnie do tego celu.

    Możesz zapisać stronę HTML w trybie offline i pozostać odłączonym od Internetu, aby wygenerować klucze. Można je wydrukować na papierze lub przechowywać w postaci elektronicznej na nośniku USB lub dysku twardym. Przeczytaj mój poprzedni przewodnik jak zrobić portfel papierowy Bitcoin.

    WniosekW portfelu Bitcoin najważniejszy jest Twój klucz prywatny, ponieważ udowodni, że bitcoiny, które twierdzisz, są w rzeczywistości Twoje.

    W kolejnych postach omówię, jak skonfigurować portfel dla każdego typu (mobilny / komputer stacjonarny / sprzęt / papier) oraz jak zapisywać / importować klucze prywatne.

    Jak zapewniasz bezpieczeństwo swoich kluczy prywatnych? Daj nam znać, co robisz w komentarzach poniżej! Masz pytanie dotyczące kluczy prywatnych Bitcoin? Zapraszam do pytania w sekcji komentarzy poniżej.

    Oto kilka innych przewodników dotyczących portfela Bitcoin, które musisz przeczytać dalej:

    Harsh Agrawal to eksperci od giełd kryptowalut i botów dla CoinSutra. Założył CoinSutra w 2016 roku i jest jednym z najbardziej cenionych profesjonalnych blogerów w branży w branży fintech.

    Wielokrotnie nagradzany bloger z ponad 10-letnią historią. Posiada doświadczenie w zakresie finansów i technologii oraz posiada kwalifikacje zawodowe w dziedzinie informatyki.

    Międzynarodowy mówca i autor, który kocha blockchain i świat kryptowalut.

    Po odkryciu zdecentralizowanych finansów i dzięki swojemu doświadczeniu w technologii informacyjnej, postawił sobie za misję pomaganie innym w nauce i rozpoczynaniu z tym za pośrednictwem CoinSutra.

    Dołącz do nas za pośrednictwem poczty elektronicznej i kanałów społecznościowych, aby otrzymywać najnowsze aktualizacje prosto do swojej skrzynki odbiorczej.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy